Dünya Kupası Altın Ayakkabı

Her Dünya Kupası yapıldığında, oyuncular ve takımlara bir takım ödüller verilmektedir. 4 senede bir yapılmakta olan dünya kupalarında verilen ödüllerde Altın Ayakkabı da bulunur. Dünya Kupası altın ayakkabı, en çok gole sahip olan oyuncuya verilmektedir. İlk verilmekte olan tarihi ise 1930’dadır.  O günden bugüne kadar en fazla gol kaydeden oyuncuya verilen ödül olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun için istatistiklerde pek çok kez ön plana çıkar. Buna göre her 4 senede bir altın ayakkabı, oyuncular ile buluşarak verilmektedir. Dünya Kupası 2018 müsabakalarında da bu ayakkabı ödülü, en çok gol atan oyuncuya verilecektir.

Dünya Kupası Altın Ayakkabı Ödülü İle Alakalı detaylar

En çok gol atan oyuncunun belirlemesinde eğer eşitlik söz konusu durumu varsa o zaman gol pasına da önem verilmektedir. Eğer ki iki ya da daha çok oyuncunun eşit sayıda gol oranı var ise o zaman gol pasları belirlenir. Gol pası da eğer eşit ise o zaman, daha az sürede oynayan oyuncu, bu ayakkabıyı almaya hak kazanmaktadır. Buna ek olarak 2006 senesinde Gümüş ile Bronz ayakkabılarda, ikinci ve üçüncü en fazla gol atan oyunculara verilmiştir. Bu uygulama bu dönem için yeni olarak kabul edilmiştir. Temelde üçüncü olma durumu Dünya Kupası içerisinde en skorer oyuncunun saptanması içinde verilmiştir.

Dünya Kupası Tarihlere Göre Altın Ayakkabılar

Altın ayakkabı üzerinden gittiğimizde epey bir liste uzanır. Dünya Kupası altın ayakkabı ödülleri ilk olarak 1930 senesinde Guillermo Stabile adlı oyuncuya verilmiştir. Toplamda 8 gol kaydetmiştir. Bunun yanı sıra yakın tarihler üzerinden gidersek;

  • 2014 senesinde Brezilya’da, James Rodriguez 6 golle,
  • 2010 senesinde Günay Afrika turnuvasında Almanyalı Oyuncu Thomas Müller 5 gol ile,
  • 2006 yılında Almanya turnuvasında, Alman oyuncu Miroslav Klose, 5 gol ile,
  • 2002 senesinde Güney Kore/Japonya turnuvasında, Brezilyalı Ronaldo 8 gol ile,
  • 1998 senesinde Fransa’da, Davor Suker 6 gol ile

Dünya Kupası altın ayakkabı ödülüne sahip olmuşlardır. Genelde bu tür ödüllerde en fazla gol atan oyuncu bakımından da rekorlar vardır. Son yapılan 3 dünya kupası karşılaşmasında ise Brezilyalı Ronaldo’nun 8 gol kaydederek epey iyi bir orana sahip olduğunu görmekteyiz.

Dünya Kupası Altın Ayakkabı Alan Oyuncularda En Fazla Gol Atanlar

Bundan çok daha önce 1970 senesinde Alman Oyuncu Gerd Müller 10 golü Meksika Turnuvasında kaydetmiştir. En yakın tarihten geçmişte gittiğimizde bu veriler daha da anlaşılır olmaktadır. Tabi Dünya Kupası 2018 senesinde bu değerler değişebilir.

  • 1958 senesinde İsveç turnuvasında, Fransalı Just Fontaine 13 gol kaydetmiştir,
  • 1954 senesinde İsviçre turnuvasında, sandor Kocsis 11 gol atmıştır,

Ayrıca genel anlamda 1978 senesinden itibaren 1998 senesine kadar hep 6 gol atılarak Dünya Kupası altın ayakkabı ödüllerinin verildiğini görüyoruz. Ardından ise yine Ronaldo’dan sonra 5 ile 6 oranında goller atılarak, altın ayakkabıların verildiğini görüyoruz.