1950 Brezilya Dünya Kupası Maddi İmkansızlıklardan Katılamadığımız Dünya Kupası

Turnuvayı Uruguay’ın şampiyon olarak tamamladığı ve efsane kadrosuyla birlikte Brezilya’yı devirmeyi başardığı 1950 yılı, Türkiye için büyük sorunlar teşkil ediyordu. Bir ülkenin milli takımının dahi Dünya Kupası organizasyonuna katılması mümkün olmayan yoksulluk, tarihin en büyük fırsatlarından birini kaçırmamıza yol açtı. Turnuvaya katılmak için gerekli izne sahip olmamıza rağmen gidemiyor oluşumuz, milyonlarca futbolseveri derinden etkiledi. 1950 Brezilya Dünya Kupası Maddi İmkansızlıklardan Katılamadığımız Dünya Kupası olarak hafızalara kazındı.

Maddi Sorunlar Nedeniyle Bileti Kullanamadık

Brezilya’da düzenlenen turnuvada her maç başına 50 binin üzerinde ve tüm maçlara gelen seyirci sayısı ise 60 bin ortalamanın üzerindeydi. Son derece önemli bir tanınma hamlesi, turistik kazanç ve milli kıvanç maddi sorunlar nedeniyle ortadan kayboldu.

Özellikle dönemin kadrosu son derece başarılı olmasına rağmen Brezilya’ya gidilememiş, tüm masrafların karşılanamamış olması turnuvayı direkt olarak etkiledi. Türkiye ile birlikte Hindistan da turnuvaya katılamamıştı fakat Hindistan’ın gitmeme sorunu maddi problemlerden kaynaklanmıyordu. Turnuvanın başında, katılamayacağımızı ilan etmemizle birlikte, birkaç gün süren haberler yapılmaya başlandı. Turnuvanın sonunda ortaya çıkan beklenmedik şampiyonluk haberi ise, prestij açısından aldığımız ağır yaranın, Dünya basınında üzerinde çok fazla durulmamasını sağladı.

Finalde Uruguay Şampiyonluğu Kaptı

Brezilya’nın kendi evinde oynamasına ve şampiyon olacağının garanti görülmesine rağmen kaybettiği en önemli müsabaka Uruguay maçıdır. Karşılaşmayı 2 – 1 Uruguay kazandı ve katılma şansını değerlendiremediğimiz turnuvanın galibi oldu.

Amerika’nın İngiltere’yi Yendiği Maç

Özellikle 1950 Dünya Kupası için en ilginç olan olaylar arasında İngiltere ve Amerika’nın maçı yer alıyor. Uzun yıllardır basketbol ve beyzbol spor dalları dışında başarısı bulunmayan ülkenin özellikle Dünya Kupası mücadelesinde İngiltere’yi yenmesi şaşkınlıkla karşılanmıştı. Karşılaşmanın 1 – 0 Amerika üstünlüğüyle tamamlandığıyla ilgili haberler ortaya çıktıktan sonra inanılmamıştı.

Dönemin şartları da göz önünde bulundurulduğunda, hızlı bir şekilde bilgi alınıp verilmesi de mümkün olmuyordu. Dünya’nın pek çok noktasında bu sonuç yanlış bir bilgi olarak tanımlanıp, İngiltere’nin karşılaşmayı kazandığını yazan gazeteler bile bulunuyordu. Muhabirlerin yanlış bilgi verdiğini düşünen pek çok gazete sahibi, bu dünya kupasının en ilginç olaylarından birine bu şekilde imza atmıştı.