2018 Rusya Dünya Kupası İkonu “Lev Yashin”

14 Haziran 2018 ve 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Rusya’da düzenlenecek olan dünya kupasında resmi poster belirlendi. Resmi dünya kupası posterinde eski Rus milli futbol takım kalecisi olan Lev Yashin var. Rusya Federasyonuna göre 20. Yüzyılın en iyi kalecisi seçilen Lev Yashin aynı zamanda modern kalecilik anlayışını da ortaya çıkarmıştır. 2018 Rusya Dünya Kupası İkonu “Lev Yashin” turnuvanın yüzü oldu.

Rusya düzenlediği resmi ikon tanıtımında eski Rus milli futbol takımının kalecisini de tanıttı. 20. Yüzyıl için en iyi kaleci olarak görülen 189 cm boyundaki Lev Yashin kısa bir tanıtım filmiyle de tanıtıldı. Rusya milli futbol takımı adına tanıtımda İgor Akinfeev de katıldı.

Lev Yashin Kimdir?

Günümüzde tarihin en önemli kalecisi olarak görülen Lev Yashin 22 Ekim 1929 tarihinde hayata gözlerini açtı. Moskova’da doğan ve yaşamını burada sürdüren Rus kaleci daha 12 yaşındayken çocuk işçi olarak ikinci dünya savaşına savaş malzemesi üreten fabrikada çalışmaya başlar.

Zaman içerisinde bu fabrikanın futbol takımına giren Yashin 1949 yılında Dinamo Moskova futbol takımının ilgisini çeker. Bunun sonucunda da aynı yıl içinde profesyonel olarak sözleşme imzalar. Bu sayede Lev Yashin’in 21 yıllık futbol kariyeri başlamış olur.

Ancak kariyerinin başında kötü performanslar gösteren Lev Yashin futbolu bırakır ve buz hokeyi sporuna geçerek burada kalecilik yapar. Buz hokeyi sporunda Sovyetler Birliği milli takımına kadar yükselen Yashin futbola da geri dönme kararı alır. Bu noktadan sonra da son derece kaliteli bir kariyer sürdürür ve gerek Dinamo Moskova ile gerekse de Sovyetler Birliği ile büyük başarılara imza atar.

Modern Kaleciliğin Doğuşu

Lev Yashin o dönemde bir kalecide görülecek farklı özelliklere sahiptir. Forvet oyuncusuyla karşı karşıya kaldığında kalesinden çıkan sürekli defans oyuncularına bağıran kenardan gelen ortalarda kalesini terk ederek topa çıkan ceza sahası çizgisine kadar koşarak topu eliyle oyuna başlatan Lev Yashin bu hareketleriyle modern kaleciliği ortaya çıkarmıştır.

2018 Dünya Kupası Simgesi Lev Yashin; Rusya ülkesi adına son derece önemli bir futbol figürü olan Lev Yashin 2018 Dünya kupası için de simge olarak seçilmiştir.