Dünya Kupası Tasarımları

Küresel bir etkiye sahip olan ve toplamda 32 takımın mücadeleye konu olduğu ve 8 gruba ayrıldığı Dünya Kupası, 2018 senesinde de kendini göstermektedir. En son yapılan ve Almanya’nın şampiyon olduğu 2014 mücadelesinde, o döneme özel birçok tasarım ön plana çıkmıştır. Temelde ülke takımlarına ait olan forma tasarımlarından, logo tasarımlarına ve Dünya Kupasını simgeleyen özel logoya kadar birçok özgün yapının gerçekleştiği söylenebilir. Özelikle de Milli takımlarımız içinde formaların tasarımlarının en iyi şekilde yapıldığı yine bilinen durumlar arasında kendini göstermektedir. Tabi maskotlara ait tasarımlarda büyük etki uyandırmaktadır. Yani turnuvalarda Dünya Kupası Tasarımları oldukça ön plana çıkmaktadır.

Dünya Kupası Forma Tasarımları

Her sene ortalama olarak forma tasarımları değişebilmektedir. 2014 müsabakasında da bir öncekinde olandan farklı formaları her ülke için görmek mümkündür. Temelde Dünya Kupası tasarımları özel olarak yapılan modellemelere sahip olabilmektedir. Yine de her ülkenin renk ve bayrak temsilleri baz alınarak, konseptten uzaklaşmayan bir döngünün sağlandığını da söyleyebilmek mümkündür.

Aynı zamanda tasarımlar logo bazlı Dünya Kupası 2018’i simgeleyen motifleri de içermektedir. Bu doğrultuda 19. Kez olduğu gibi 2018 senesi içinde bir maskot tasarımları ön plana çıkar. Her 4 yılda bir özelikle de ev sahibi olan ülkenin bulunduğu kıtada baz alınarak, bu tür geliştirmelerin sağlandığını da söylemek mümkündür. Buradaki en önemli unsurlardan bir tanesi de küresel etkilere sahip olmalarıdır.

Dünya Kupası Maskot Tasarımları

En son Brezilya Dünya Kupası için yapılan maskot tasarımı çok konuşulmuştur. Özelikle de 2014 Dünya Kupası tasarımı olmasıyla geçmiş zamanlara göre iyi bir etki bıraktığı da bilinmektedir. Maskot temelde bir karınca yiyeni andıran pullara ve yapıya sahiptir. Elinde futbol topu tutmaktadır. Baş kısmından sırt kısmına ve kuyruğuna kadar mavi pullu bir zırhı bulunmaktadır. Üzerinde yer alan tişörtte ise Brazil 2014 yazmaktadır. Elleri ve ayaklarında ise 3 toynağı bulunan bir Dünya Kupası tasarımları arasında yerini almaktadır. Özelikle bu tasarımın 6 ajansın ortak çalışması ile yapıldığı da belirtilir.

Daha önceki seneleri gidildiğinde ise maskot tasarımlarının 2010 yılında Leopar baz alınarak, geliştirilmiş ve adının Zakumi olan maskotu görmekteyiz. Dünya Kupası tasarımlarında, yeşil saçları olan Zakumi maskotu Güney Afrika Dünya Kupasının maskotu olarak ön plana çıkar. 2006 yılında ise Almanya’ya özel demografi bir model olan ayı maskotunun olduğunu görüyoruz. Suratı aslanı da andıran maskotun üzerinde 06 yazan beyaz bir tişört yer alır.

Şimdi gelelim Dünya Kupası 2018 maskotuna. Ev sahibi Rusya olduğu için buna uygun motifler baz alınarak bir işleyiş düzenlenmiştir. Bir kurt üzerinde yapılan tasarım, turuncu renkteki saydam gözlüğü takması, şut atar pozisyonu ve o sırada pençesini açması ve üzerinde Rusya’nın bayrağının renklerini barındıran forması ile dikkat çekmektedir. Özelikle de sevimlilik baz alınarak geliştirilmiş tasarım olduğunu eklemek mümkündür.