Dünya Kupası Centilmenlik Ödülü

FIFA’nın Dünya Kupası için vermekte olduğu ödüller arasında Centilmenlik Ödülü de yer alır. Bu ödülün kapsamı çok geniştir ve oyuncular olduğu kadar takımda diğer kişilerinde bu ödülde payları olmaktadır. En centilmen takımın seçilme süreçleri içinde bir takım adımlar atılmaktadır. Dünya Kupası Centilmenlik Ödülü ilk defa 1978’de piyasalarda yerini almıştır. O günden günümüze kadar da halen aynı sistemin dev am ettiğini görebiliyoruz. Ayrıca Dünya Kupası 2018 içinde bu ödül takımlara verilecektir.

Dünya Kupası süresince en centilmen olan takım bunu alır. Temelde seçim mekanizması ikinci tura kalmış olan takımlar üzerinden yapılmaktadır. Bu ödül ile birlikte, belge verilir. Belgeler ile birer madalya ile birlikte her oyuncu ile yöneticiye sağlanır. Buna ek olarak 50.000$ değerine sahip olan ekipmanlarda ödül ile birlikte verilmektedir. Bundan dolayı takımın saygın olarak anılması açısından ödülün öneminin büyük olduğunu da söylemek mümkündür.

Dünya Kupasında Centilmenlik Ödülü Alan Takımlar (Yıllara Göre Günümüzden-Geçmişe)

Doğrudan Dünya Kupası Centilmenlik Ödülü için takımlara ve yıllar incelendiğinde;

  • Brezilya Dünya Kupası 2014 senesinde, ödül Hollanda tarafından alınmıştır,
  • Güney Afrika Dünya Kupası 2010 senesinde ise İspanya tarafından alınmıştır,
  • Almanya Dünya Kupası 2006 yılında ise, hem Brezilya hem de İspanya tarafından alınmıştır,
  • Güney Kore-Japonya Dünya Kupası 2002 senesinde ise, Belçika tarafından alınmıştır,
  • Fransa Dünya Kupası 1998 yılında ise, İngiltere ve Fransa’ya verilmiştir,
  • ABD Dünya Kupasında 1994 yılında ise, Brezilya’ya verilmiştir,
  • İtalya Dünya Kupası 1990 senesinde ise, İngiltere’ye verilmiştir,
  • Meksika Dünya Kupası 1986’da ise, Brezilya’ya verilmiştir.
  • İspanya Dünya Kupası 1984’de ise, Brezilya’ya verilmiştir,
  • Arjantin Dünya Kupası 1978’de ise, Arjantin’e verilmiştir. (ilk ev sahibi takımın centilmenlik ödülü alması da bu dönemde gerçekleşmiştir.) Buna Fransa’da 1998 yılında dahildir.

Dünya Kupası centilmenlik Ödülü ve Diğer Ödüller

Her 4 yılda bir yapılan Dünya Kupası, günümüzde Dünya Kupası 2018 mücadelesi konu edinecektir. Özelikle de bu ödüllerin, tüm dünyanın unutmadığı türden bir yapısı olması, gelecekte de takımların iyi şekilde hatırlanmasını sağlamaktadır. Tarihe geçmesi bakımından da önemli değerleri pek çok açıdan sağladığını da görmekteyiz. Tüm formatı düşünüldüğünde, centilmenlik ödülü, takımların oyun için düzeninden, diğer rakiplere karşı saygısına kadar değişmektedir. Bu yüzden de her sene kimin Dünya Kupası Centilmenlik Ödülü alacağı tam olarak kesin değildir. Yine de takımlar ödül odaklı değil, Dünya Kupasını kazanma odaklı olduklarından, genelde centilmenlik ödülü farklılık gösterebiliyor.

Tabi tek ödül yapısı bununla sınırlı değildir. FIFA daha pek çok ödülü her sene farklı takım ya da oyunculara verebilmektedir. İlgili ödüllere baktığımızda; Altın Top, Altın Eldiven(Yaşin Ödülü), Altın Ayakkabı, En İyi Genç Oyuncu (2006 yılında ilk kez verildi), Turnuva Takımı (1990’dan beridir turnuvadaki en iyi oyuncuların seçilmesi ile belirlenir) tüm bunlar belirlenen temel kriterleri taşır ve ödülleri konu edinmektedir.