Dünya Kupası Çalındı! (1983)

Brezilya, 1970 senesinde dünya kupasını kazanmış fakat bu dünya kupası bir takım kaybolma vakalarına sebep olmuştur. Özelikle de 1983 senesinden itibaren kayıp olması ve halan daha bulunamaması bu olayın gizemini de her açıdan gösteriyor. Özellikle de bu kaybolma olayı ilk değil. Tam 3 kez dünya kupasının kaybolma haber, farklı tarihler arasında meydana gelmiş bir durumdur. Dünya kupası çalındı durumuna önlem olarakta yine döneminde bir takım farklılıklara gidilerek, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğunu da söylemek mümkündür. Toplamda kupa 3 kez kaybolmuştur.

1930 ve 1934 Finallerinde Kupanın Kaybolması

Dünya Kupasının o dönemde 32 takımın katılması dikkat çekebiliriz. 18 ayar altından yapılmakta olan ve özel tasarıma sahip kupa, 6 kilogram 175 gram ağırlığındaydı. Fakat kupanın çalınma olayı dönemin FIFA başkanı olan Jules Rimet ile başlamaktadır. İkinci dünya savaşı dönemlerinde FIFA’nın 2. Adamı olarak bilinmekte olan kişinin evinde kupanın bulunması da oldukça ses getiren olaylar arasında yerini alır. Ayrıca FIFA’nın 2. Adamı olarak görülen ve doktor olan Ottorino Barassi’nin ayakkabı kutusunda kupayı saklaması, tam bir skandal haberlerinin de gelişmesine neden olmuştur. Günümüzde Dünya Kupası 2018 karşılaşması düşünüldüğünde, kupanın gerçek olmadığını ve benzerinin imal edildiğini de eklemek mümkündür.

Kupanın 1966 Senesinde İkinci Kez Kaybolması

İngiltere’de yapılmakta olan 1966 Dünya Kupası finalleri de, yine yılın ses getiren mücadelelerini konu barındırmaktadır. Özelikle de İngiltere’nin başkenti olan Londra’nın önemli merkezlerinde kupanın sergilenmesi, tüm dünyanın da ilgisini çekmekteydi. Fakat sonrasında kupa, gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Tam olarak nasıl bir çalınma durumu ilk başlarda anlaşılmasa da, sır perdeleri sonradan ortaya dökülmüştür. Dünya kupası, çok geçmeden birkaç gün içerisinde, Londra güneyinde orta ve alt sınıf olarak kabul edilen kişilerin yaşandığı mahallede bulunmuştur.

Doğrudan çalılıklar arasında saklanan kupayı da Pickles adında bir köpeğin bulması da ayrıca bir etken olmuştur. Köpeğin kupayı bulmasıyla epey bir rahatlama yaşansa da, aslında tam olarak kupanın nasıl çalındığı noktasında tam bir hemfikir olunmadığı da bilinmektedir. Dünya Kupası çalındı vakası olarak 1966’da yaşanan olay ikinci kez kaybolmasıdır.

Son Kayboluş ile Brezilya Zaferi

Kupanın son kez çalınma vakası ise 1970 senesinden itibaren başlar. 1970 senesinde Brezilya, Dünya Kupasını kazanma yolunda büyük atılımlar sergilemiştir. Özelikle de 3 kez şampiyon olan takıma kupa verilmekteydi. Bu yüzden kupanın tekrardan tasarım dizaynı ve yapılması 1974’dedir. Tasarımcısı ise İtalyan olan Silvio Gazzaniga’dır. Fakat yeniden yapılmakta olan kupa, çok geçmeden tam 9 sene sonra 1983’de tekrar çalınmıştır. Şimdi bile Dünya Kupası 2018 karşılaşması yapılacak fakat dünya kupası halen daha bulunamamıştır. Kupanın nerede olduğu da bilinmemektedir. Dünya kupası çalındı durumunun yaşanmaması için artık aslı verilmemekte ve sadece belirli bir birebir olan kopyası verilerek şampiyon ilan edilmektedir.