2002 Dünya Kupası Türkiye – Güney Kore İki Takımın Da Kazandığı Maç

Dünya Kupası tarihindeki iki devletin birbiriyle en sıcak görüntüleri verdiği, tamamen samimi bir şekilde mücadele ettiği maçların başında Güney Kore maçı yer alıyor. 2002 yılında Dünya Kupası mücadelesini elinden geldiğince sürdüren Türkiye’nin teknik direktörü Şenol Güneş, tarihimizin bu zamana kadar ki en önemli başarısını elde etti. 2002 Dünya Kupası Türkiye – Güney Kore İki Takımın Da Kazandığı Maç olarak tarihe geçti.

Hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde saygıyı hak eden bir insan olarak haberler yapılması ve direkt olarak takımın Üçüncülük maçındaki davranışları nedeniyle en çok konuşulan ekipler arasında yer aldı. Şenol Güneş takımının Brezilya karşısında galip gelmesi olağanüstü bir olay olarak görülürken, buna ek olarak üçüncülük almayı başarması ise takımın başarısını ve nasıl bir hırsla oynadığını net olarak gösteriyordu.

Dünya Kupasında Üçüncülük Kazanıldı

Milli takımın başına geçtiğinde kazandırdığı üçüncülükle birlikte, 48 yıldır Dünya Kupası’na gidemeyen bir ülkenin milyonlarca taraftarını derinden etkiledi. Tüm oyuncuların ellerinden gelenin en iyisini yapması, Dünya Kupası gibi dönemin en büyük turnuvalarından biri olan turnuvada üçüncülük kazanması ülkenin prestijini de artırdı.

Yaklaşık yarım asırdır böyle bir turnuvada yer alamayan ülkemizin İstiklal marşını üçüncü olarak okuttuğu Güney Kore’de hiçbir şekilde tepkiyle karşılaşılmadı. Bunun en önemli nedeniyse tamamen fairplay yapısına uygun, rakibi rencide edecek ve saygısızlık yapılacak bir girişimde bulunulmamasıydı. Turnuvada elde edilen başarı sonraki turnuvalarda gelmemiş olsa da böyle bir başarıya ulaşılması Türkiye’nin adı duyurulmuş oldu.

Güney Koreli Oyuncular Teselli Edildi

Son düdükle Türk milli takımının oyuncuları değil, Güney Koreli oyuncuların da tribünlere götürülmesi, Koreli halkın Türkiye’ye sevgi beslemesine imkan tanıdı. İlhan Mansız’ın yıldızlaştığı müsabakada elde edilen başarı uzun yıllar boyunca hayali kurulan bir yapıya sahipti.

Tüm Oyuncular Tribünlere Gitti

Türk futbolcuların da başarılı olduğunun kanıtlanmasını sağlayan son derece önemli göstergelerden bir tanesiydi. Güney Kore ile oynanan müsabakada ev sahibi takımın oyuncuları ağlayarak kendini yere bırakmıştı. Başarılı sonuç almamızı sağlayan oyuncularımız için şarkılar söylenmeye başlandığı esnada herkes yerdeki futbolcuları kaldırarak el ele tutuşup tribüne götürdü.