Dünya Kupası Kazanan Takımlarda Kalıyor mu?

İlk olarak doğrudan soruya ilişin yanıt verilecek olunursa, Dünya kupası, kazanan takımlarda her zaman için kalmamaktadır. Bunun için FIFA’nın belirli bir düzene oturttuğu oluşumun olduğunu görmekteyiz. Özelikle geçmiş dönemlere baktığımızda kupanın 3 kez çalınması ve kaybolması gibi durumların yaşanması da bu tür önlemlerin alınmasına gidilmiştir. Dünya kupası kazanan takımlarda kalıyor mu sorusuna yanıt olarak, 4 senede bir kazanan takımdan, diğer takıma verilmesidir. En son 2014 senesinde şampiyon olan takım, Dünya Kupası 2018’de şampiyon olacak takıma, gerçek kupayı verecektir. Yani asında kupa belirli bir süreye kadar ilgili takımda kalmaktadır. Sonraki yapılan dünya kupası mücadelelerinde hangi takım şampiyon oluyorsa, kupa doğrudan onlara verilmektedir.

2014 yılının şampiyon olan takımı, 2018 senesinde kupayı asıl kupayı verdikten sonra, onun yerine altın kaplama bozulmadan o kupanın bir kopyası verilir. Böylece kopya olarak görülebilecek bir kupa, 4 sene öncesinde şampiyon olan takımda kalır. Şimdi Dünya Kupası 2018 de şampiyon olan takım asıl kupayı alacak ve 4 sene sonra da bu kupayı devredip, onun benzeri olan kopyasını alacaktır. Bu döngü temel olarak hep bu şekilde devam etmektedir.

Dünya Kupasının Çalınması Bu Oluşuma Etken

1970 senesinde Brezilya kupayı almaya hak kazanmıştır. Özelikle de üst üste 3 kez şampiyon olması kupanın kalıcı olarak verilmesinin en temel sebeplerinden bir tanesidir. Fakat kupanın 1983’de çalınma durumu bu konuda bir takım önlemlere gidilmesini sağlamıştır. Bundan dolayı da günümüzde artık bir takım şampiyon olduğunda ona kupa geçici olarak verilmekte ve sonrasında kupa diğer 4 sene sonraki mücadelelerde şampiyon olan takıma verilmektedir.

Yani Dünya Kupası kazanan takımlarda duruyor mu olayının Brezilyanın son şampiyon olup kupayı kaybetmesine kadar öyle olduğunu söyleyebiliriz. Fakat artık kupalar hangi takım şampiyon olursa olsun, geçici olarak otakımda kalmakta ve aslı diğer şampiyon olan takıma verilmektedir. Onun yerine altın kaplama olan kupanın bir kopa benzeri takıma sunulmaktadır.

Dünya Kupasının Genel Özellikleri ve Tasarımı

Günümüz itibari ile baktığımızda Dünya Kupası 2018 tasarımı ve ölçüleri de aynıdır. Bu yüzden kupayı kazanma gayretinde mücadeleye katılan tüm takımların önemli başarılar göstereceğini de söylemek gerekiyor. Kupanın gerçek ağırlığı 6 kilogram 175 gramdır. 36 santimetre boyu olan kupa 18 ayar altına sahiptir. Tasarım yönü ise bir belirli hatları hafif kıvrımlı olarak üst doğru uzanır. En üst kısımda ise avuç içinin rahatlıkla kavrayabileceği bir yuvarlak altından dünyanın bulunmaktadır. Tamamen altından üretildiği aktarılsa da bu konuda görüş ayrılıklarına da düşenler olduğunu söylemek lazımdır. Gerçek altından tamamen üretilmesinin normalde 6 kilogram olamayacağı ve en az 70 kg olacağı konusunda farklı görüşlerde çeşitli kişiler tarafından sağlanır. İşin özü Dünya Kupası kazanan takımlarda kalıyor mu takımı, 4 yıllığına geçici olarak kalıyor ile yanıtlanabilir.