Dünya Kupası Ölüm Grubu

Dünya Kupası ölüm grubu denildiği zaman aslında henüz kuralar çekilmediği için tam karar vermek şu anda mümkün değil. Ancak, sizlere yine de olası şekilde eşleşmelerden bahsetmek gerekirse biraz sizlere anlatmaya çalışalım. Çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ancak, öncelikle Dünya Kupası’nın çalışma statüsü hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya Kupası Grup Statüsü Nasıl Oluşuyor?

Dünya Kupası 2018 turnuvasında katılıma hak kazanan takımlar için öncelikli olarak grupların belirlenmesi için 32 takım için kura çekimi yapılmaktadır. Bu kura çekimine göre, 4 takımlı 8 grup oluşturulmaktadır. Burada takımların bir üst tura çıkarak en iyi 16’ya girmesi için ilk 2’ye girmek gerekmektedir. Bazen 4 puan yeteceği gibi, gruptan çıkmak için en tesirli hamle en azından 2 maçı kazanmak olacaktır.

Bu ilk 2’ye giren takımlar arasında da şunları söylemek gerekir ki, öncelikli olarak puanlara bakılırken, ardından genel averaj sistemi devreye girmektedir. Bu da eşit olursa takımların en çok attığı gole bakılır. Böylece takımlar en iyi 2’ye girmeye çalışarak gruptan çıkarlar. Gruplardan sonra en iyi 16’da eşleşme çapraz eşleşme denilen sistemle yapılmaktadır. Bunun için örnek vermek gerekirse, A grubunu 1. olarak bitiren takım ile, B grubunun 2.’si arasında maç oynanır. B grubunun 1.’si ile A grubunun 2.’si karşı karşıya gelirler. Aynı şekilde diğer gruplar arasında da aynı şekilde çapraz eşleşmeler yapılmaktadır. Bundan sonra da takımlar finale çıkmak için yarı final maçı oynadıktan sonra, yarı final kaybedenler arasında da 3.’lük maçı oynanmaktadır.

Dünya Kupası Ölüm Grubu Nasıl Belirlenir?

Dünya Kupası ölüm grubu ile ilgili olarak düşülmüş olan grupta bulunan takımların özellikle çok güçlü ve güçlerinin denk olması durumunda söylenen bir deyimdir. Örnek vermek gerekirse, Arjantin, Almanya, Hollanda ve Türkiye’nin düşmüş olduğu bir grup özellikle de Türkiye için cidden ölüm grubu olarak nitelendirilir. Ve yahut da, Brezilya, Fransa, Kosta Rika, İsveç rahatlıkla bir gruba düşebilirler. İsveç için tam anlamıyla bir ölüm grubu oluşmaktadır. Bu yüzden de bu tip durumlara çok ciddi anlamda dikkat etmek gerekir.

Dünya Kupası 2018 için şunu da bilmek gerekir ki, her türlü takımın yer aldığı kupa grupları bu yüzden de ölüm grubu olarak nitelendirilebilir. Şunu da bilmek gerekir ki, Dünya Kupası’nın bilinmeyen gücü kesinlikle kendi evinde oynayacak bir Rusya çok büyük bir güç olacaktır. Bunun yanı sıra, Brezilya ve Arjantin kesinlikle yine şampiyonluk için oynayacak. Avrupa Şampiyonu olarak Dünya Kupası’na gelen Portekiz’i unutmuyoruz elbette. Ancak, bu konuda Şili’yi de bir kenara yazmak gerekiyor. Son kadrosu çok güçlü. Her zaman için bir turnuva takımı olarak bilinen, Almanya, İtalya, Hollanda gibi takımlar da çok tehlikeli takımlardır ve dolayısıyla olduğu gruplar Dünya Kupası ölüm grubu olarak nitelendirilebilmektedir.