Dünya Kupası Yaşin Ödülü

Ödüller, Dünya Kupası’nın bir simgesi haline gelen ve temelde futbolcular ile takımlara özel bir ayrıcalık veren değerleri barındırır. Bu ödüller arasında Dünya Kupası yaşin ödülü de bulunur. Bu ödülün temel anlamı ise sadece kalecilere yönelik olmasıdır. Özelikle de bir kalecinin adının daha net duyulması ve kendini kanıtlaması açısından da önemli bir ödül olduğunu vurgulamak gerekiyor. İlk kez 1994 senesinde verilen ve yeni sayılabilecek bir ödül modelidir. Dünya Kupasının ilk dönemlerinde bu tarz bir ödül bulunmaktaydı. Bu yüzden kalecilerinde değerli olduğunu gösterme adına, bu tür ödülün sağlandığını söylemek mümkündür. Ayrıca Yaşin Ödülünün anlamı Altın Eldiven olarakta çevrilir.

Altın eldiven ödülünün seçilmesi, FIFA tarafından en iyi kaleci üzerine odaklıdır. Bu yüzden kalecinin oyun düzeni, başarıları ve performansı bu ödülün verilmesinde etkendir. Bu ödülün yanı sıra bir kaleci için Altın Top ödülüne sahip olabilme imkanları da vardır. Özellikle de Oliver Kahn, her iki ödülü de 2002 senesinde kazanarak, bu bağlamda önemli bir başarıyı da elde etmiştir.

Dünya Kupası 1994’den 2014’ee Kadar Verilen Yaşin Ödülleri

Geçmiş olduğu için Dünya Kupası Yaşin Ödülü kime verildiği bilinmektedir. Tabi burada önemli olan Rusya’nın ev sahibi olarak bulunduğu Dünya Kupası 2018 karşılaşmalarında kimin bu ödüle sahip olacağıdır. Fakat Yaşin Ödülü ile ilgili bilinmesi gereken 1994’den 2006 senesine kadar Yaşin olarak anılması ve bu seneden sonra Altın Eldiven adını almasıdır. Bu yüzden bu iki ayrımın bilinmesinde yarar vardır.

  • 1994 senesi içerisinde ABD Dünya Kupasında, Yaşin Ödülü Michel Preud’homme’ye verilmiştir.
  • 1998 senesinin Fransa Dünya Kupasında ise, Yaşin Ödülü Fabien Barhez’e verilmiştir,
  • 2002 yılında ise Kore ile Japonya Kupasında ise, Yaşin Ödülü Oliver Kahn’a verilmiştir,
  • 2006 senesinde ise Almanya Dünya Kupasında ise, Gianluigi Buffon bu ödülün sahibi olmuştur.

Tüm buraya kadar Dünya Kupası Yaşin Ödülü olarak geçer. Fakat 2006 yılından sonra Altın Eldiven olarak çevrilmiştir. Şimdi Altın Eldiven olarak anılan ödüllere baktığımızda;

  • 2010 yılında Güney Afrika Dünya Kupasında, Iker Casillas tarafından ödül alınmıştır,
  • 2014 yılında Brezilya Dünya Kupası içerisinde ise Alman kaleci Manuel Neuer tarafından Altın Eldiven verilmiştir.

Tüm bu veriler bize 10 yıl içerisinde kaç kalecinin Dünya Kupası yaşin ödülü sahibi olduğunu göstermektedir. Özelikle de dünyaca tanınan pek çok kaleci isminin de bu tür ödüllere sahip olması önemli bir konudur. Dünya Kupası 2018’de bizim kalecilerimizin de bu tür bir ödül alıp almayacağı da tam bir merak konusu olduğu söylenebilir. Özelikle de Türk oyuncunun hem Altın Top hem de Altın Eldivene sahip olması, unutulmayacak bir Dünya Kupası tarihine adımızın yazılmasını da sağlayacaktır. Tabi bunun için pek çok kriter ve değerlendirme aşamaları da olduğu unutulmamalıdır.