Dünya Kupası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Dünya Kupası kaç yılda bir yapılır sorusuna doğrudan yanıt vermek gerekirse, 4 senede bir yapılan küresel bir turnuvadır. FIFA tarafından organize edilen ve onun kural yönetmelikleri tarafından uygulanan düzene sahiptir. Toplamda 32 takım yer alır ve ilk takım sayısı 16 ile başlamıştır. Ardından ise takımlar 24’de çıkmış ve en son 32 takım ile günümüzde müsabakalar oynamaktadır. Aynı durum Dünya Kupası 2018 karşılaşmaları içinde olacak ve buna göre mücadelelerinde sağlanacağını rahatlıkla eklemek mümkündür.

Dünya Kupası Eleme Aşaması

Eleme aşamaları aslında uzun bir süreçtir. İlk zamanlar FIFA’nın daveti ile takımlar çağırılırdı. Fakat bu sistem 1934 yılında değişmeye başlamıştır. Artık temelde yapılan eleme sistemleri 6 kıta bazında yapılır. Konfederasyon 6 kıtada, Asya, Afrika, Avrupa, Kuzey, Güney Amerika, Orta Amerika, Karayipler ile Okyanusya olarak belirtilmektedir. Bu elemeler belirli düzende yapılarak, turnuvalarda yer alacak takımlarında uygun şekilde belirlenmekte olduğu görülür. Takımların başarısı ise Dünya Kupasına katılım hakkında sahip olmalarını sağlamaktadır.

Yapılan eleme aşamaları, turnuva başlangıcından ortalama 3 sene kadar öncesine dayanır. İlk iki senesinde ise belirli bir zamana yayılmaktadır. Ayrıca 6 kıta konfederasyonlarının eleme sistemleri ve genel işleyiş kurallarının da farklılıkları vardır. Bazı durumlarda açılan kontenjanlara göre playoff maçlarında galibiyeti elde eden takımlara bir ile iki alan açılmaktadır. Fakat 1938 senesinde ise ev sahibi olan takımların direkt olarak turnuvaya katılım hakkı bulunur. Bu sene Dünya Kupası 2018’de Rusya doğrudan bu elemeleri görmeden turnuvaya katılım hakkına sahip olmaktadır. Fakat son şampiyon olan takımlar için böyle bir hükümlülük 2006 yılında kaldırılmıştır.

Dünya Kupası Ev Sahiplerinin Belirlenmesi

Dünya Kupası kaç yılda bir yapılır sorusunun yanı sıra daha pek çok sorular meraktadır. Buna ev sahibi takımların nasıl belirlendiği konusudur. Özelikle de Dünya Kupası 2018’de Rusya’nın nasıl ev sahibi olacağının belirlenmesini merak edenler olabiliyor. Bunun belirlenme durumu ilk zamanlarda FIFA tarafından belirleniyordu. Fakat yaşanan tartışma ve kararsız durumlardan dolayı bu durum günümüze kadar farklı şeklilerde meydana gelmiştir. En güpncel hali ise 1958 senesinden 1998 yılına kadar Amerika ile Avrupa ülkeleirnin ev sahibi olacakları düzeni temsil etti. Fakat sonra bu Güney Kore ile Japonya’nın ortak bir şekilde karara varmaları ile Asya’da ilk kez Dünya Kupası turnuvalarının düzenlenmesinin de önünü açmıştır.

Dünya Kupası Takım ve Düzen

Günümüzde yapılan Dünya Kupası karşılaşmaları 32 takım ile başlar. Takımların 8 gruba ayrılmaları vardır. Bu gruptan çıkan takımlar ise sonlara kadar gider ve yarı finallere ulaşırlar. Gruptan çıkabilmek için ilk ikide olmak önemlidir. Böylece üst turlarda iyi başarı yakalayan ülkeler, son finale kadar gelerek Dünya Kupasına sahip olabilirler. Dünya Kupası kaç yılda bir yapılır sorusu, her zaman 4 sene olarak günümüzde devam etmektedir.