Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları

FIFA tarafından düzenlenen Dünya kupası bütün takımlar ve futbolcular için hayal sahnesi niteliği taşıyor. Bu atmosferi solumak isteyen ülkelerin takımları yıllar süren bir çalışma içine giriyorlar. Çünkü dünya kupası demek sektörün vitrini demek. Başarılar ve yetenekler bu arenada izlendiği zaman asıl değerine ulaşıyor. Bireysel olarak çok üst düzeyde olan futbolcular bile kendilerini dünya kupasında izletmek için kıyasıya bir rekabet içine giriyor. Dünya kupası 2018 heyecanı yaklaşırken ülkelerinin milli takımlarında oynayan oyuncular da Rusya’da düzenlenecek turnuvada yer alabilmek için şimdiden planlarını yapıyorlar.

Futbolcular için belki de kariyerlerinin zirve noktasını oluşturan bu organizasyonda her turnuvada mutlaka parlayan bir jenerasyon izliyoruz. Büyük yıldızların yanı sıra yıldız adayları da en çok bu turnuvada kendini gösterme fırsatı buluyor. Şimdi gelin dünya kupalarının en genç oyuncuları hakkında kısa notlar paylaşalım.

Daha On Yediymiş

Teoman’ın beğeni ile dinlenen şarkısında söylediği gibi daha on yedi iken sahalarda boy gösteren bir futbolcu var. Üstelik bir dünya kupası maçında yer alıyor. Şu anda 52 yaşında olan Kuzey İrlandalı futbolcu Norman Whiteside 1982 yılında İspanya’nın ev sahipliği yaptığı turnuvada henüz 17 yaş ve 41 günlük bir genç iken sahaya çıkarak bir rekora imza atmıştır. Kuzey İrlanda ile Yugoslavya arasında oynanan karşılaşmada sonradan oyuna giren genç yetenek yaşıtlarından çok daha farklı bir birey olduğunu da daha ilk anda futbol severlere kanıtlamıştır. Dünya kupalarının en genç oyuncuları listesinde hala bir numara olan Whiteside bu rekorunu uzun yıllar elinde bulunduracak gibi gözüküyor. Ama futbolun mucizeler ile dolu ve her an her şeye gebe bir oyun olduğunu da unutmamak gerekir. Kim bilir belki de dünya kupası 2018’de bu rekoru başka bir genç kırar.

Genç Futbolculara Ödül

Dünya Kupaları tarihinde mutlaka her turnuvaya damga vuran bir isim bulunur. Bu isimler genellikle normal şartlarda pek bilinmeyen ancak geleceği çok parlak olan genç futbolculardan oluşur. Kimsenin adını bile bilmediği bu genç yetenekler bütün dünyaya yeteneklerini gösterme fırsatı bularak adlarından sıkça söz ettirmeye başlar. Belki de dünya kupalarının özel olmasının sebebi budur. Çünkü bütün dünya üzerindeki futbol severler herhangi bir taraf tutmadan sadece futbolun güzelliklerini görmek isterler. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinde yaşayan kişiler Güney Afrika’da zorluklar içinde başarıya ulaşmış genç futbolcuları görüp alkışlarlar. Hatta bu sayede gizli kalmış yetenekler hak ettikleri yerlerde kendilerini gösterme fırsatı bulurlar.

Dünya kupalarının en genç oyuncuları arasından başarılı olanlar 2006 yılından beri FIFA tarafından ödüllendiriliyor. İlk ödül bir dönem Galatasaray’da da oynayan Lukas Podolski’ye verilmişti. 2010 yılında verilen ödül yine bir Alman futbolcu olan Thomas Müller’e gitti. Son olarak 2014 Dünya Kupası’nda verilen en başarılı genç oyuncu ödülüne ise Fransız yıldız Paul Pogba layık görüldü.