Dünya Kupası Para Ödülü

Dünya Kupası para ödülü ile ilgili olarak en son elimizde bulunan veriler 2014 yılında gerçekleştirilmiş olan Dünya Kupası adına verilerdir. Sizlere son kupanın verilerini sunmuş olacağız.

2014 yılında verilecek olan ödülleri arttıran Fifa icra kurulu tam yüzde 37 arttırma kararı alarak 2014 Dünya Kupası için dağıtmış olduğu katılım payını 576 Milyon dolara çıkarmış bulunmaktadır.

2014 Dünya Kupası Para Ödülü Verileri

Dünya Kupası 2018 bilindiği üzere Rusya’da gerçekleştirilecek. Şu ana kadar net veriler açıklanmasa da, şu anda en önemli verilerden biri toplam olarak dağıtılan 2014 Dünya Kupası verileri olarak biliniyor.

2014 Dünya Kupası öncesinde veriler ile ilgili Fifa İcra Kurulu bir karar vererek katılım ücretini tam %37 arttırdı ve 576 milyon dolar para dağıttı. Katılım payının dağıtım sistemi için şöyle bir karar verilmiş bulunuyor. Dünya Kupası şampiyonu olan takıma 35 milyon dolar ödenirken, Dünya kupasının ikincisi olan yani finalde kaybeden takıma 25 milyon dolar verildi. Yani şampiyon olan Almanya 35 Milyon Dolar alırken, ikinci olan Arjantin, 25 Milyon dolar aldı. 3.’lük maçını kazanan Hollanda, 22 Milyon Dolar almış oldu. Kaybeden Brezilya 4. olarak, 22 Milyon dolar kazanmış oldu. 5. ile 8. arasında olan 4 takıma 56 Milyon dolar para dağıtıldı. Yani takımlar 14’er milyon dolar para almış oldu.

Dünya Kupası para ödülü dağıtılırken, bu arada 9. ile 16. arasındaki takımlara toplam 8 takıma bölüştürülmek üzere 72 milyon dolar verilirken, 17 ile 32 arasında kalmış olan 16 takıma ise, 128 milyon dolar para dağıtıldı. Dünya Kupası için katılan 32 takımın hepsine, hazırlıklar için toplam 48 Milyon Dolar para dağıtılmış bulunuyor. Futbolcu gönderen kulüplere futbolcu sayısına göre, 70 Milyon Dolar para dağıtıldı. Kulüp koruma programı çerçevesinde ise, 100 Milyon Dolar para dağıtılmıştır.

2018 Dünya Kupası Para Ödülü Tahmini Verileri

Dünya Kupası 2018, önceki turnuva göz önünde bulundurulduğunda, bir yükselme olması durumunda tahmini olarak beklenen verileri sizlere sunuyoruz. Toplam olarak dağıtılacak masrafın tahmini olarak 800 Milyon Dolar civarında olacağı beklenmektedir. Bu defa 140 Milyon Dolar civarında bir paranın Kulüp koruma programı çerçevesinde dağıtılacağı konuşulmaktadır.

Şampiyon takıma verileceği düşünülen rakam 50 Milyon Dolar civarında olacağı. İkinci olacak takıma verilecek olan ödülün ise, 40 Milyon Dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Aynı rakamlar üzerinden gidildiğinde, takımlar için verilecek olan rakamın 100 Milyon dolar olarak açıklanacağı beklenirken, aynı zamanda da takımlara hazırlık için 64 Milyon Dolar civarında bir rakam beklenmektedir. Dünya Kupası para ödülü toplamı için 800 Milyon dolar düşünülürken, aynı zamanda da Fifa İcra Kurulu’nun aynı rakamlar üzerinden daha büyük bir rakam açıklayacağı konuşuluyor.