Dünya Kupası Altın Top

Önemli ödüller oyuncular adına özel olarak verilir. Bu ödüller arasında Dünya Kupası altın top yer alır. Ödülün değerinin saptanması için pek çok oyuncu arasından en iyisi aranır. En iyi oyuncu ise Altın Top ödülüne sahip olarak, hak edilen bir değer bu sayede yansıtılmaktadır. Özelikle de önemli bir değer kaydetme açısından önemli manevi içeriği de bulunmaktadır. En değerli oyuncunun sahip olduğu bu ödül, FIFA Teknik Heyeti tarafından belirlenmektedir. Sonrasında ise medya bünyesinde oylamalar yapılır. Oylama neticesinde ikinci olanlara Gümüş Top verilirken, Üçüncü için ise Bronz Top verilmektedir. Ayrıca ilk altın top 1930 senesinde verilmiştir. Uruguay’lı oyuncu Jose Nasazzi tarafından alınmıştır. Aynı takımın oyuncusu olan Jose Andrade ise Bronz Top ödülüne sahip olmuştur.

Dünya Kupası Altın Top Alan Oyuncular Günümüzden Geçmişe

Elbette Dünya Kupası 2018 müsabakalarında altın top alan oyuncular farklı ülkelere ait olabilir. Fakat yıllara bakıldığında ise pek çok oyuncunun bu ödüle layık olduğunu görüyoruz. Bu yüzden Dünya Kupası altın top alan oyunculara, 2014 turnuvasından geriye doğru inceleyerek baktığımızda;

  • 2014 yılında, Brezilya Dünya Kupasında, Lionel Messi bu ödülü almıştır. Gümüş ise Thomas Müller tarafından alınmıştır. Bronz ise Arjen Robben tarafından alınmıştır.
  • 2010 yılında, Güney Afrika Dünya Kupasında, Altın Top Uruguaylı futbolcu olan Diego Forlan tarafından alınmıştır. Gümüş olan top ise Wesley Sneijder, Bronz top ise David Villa tarafından alındı.
  • 2006 yılında, Almanya Dünya Kupasında ise altın top Zinedine Zidane’ye verilmiştir. Gümüş ise Fablo cannavaro ve bronz ise Andrea Pirlo’ya verilmiştir,
  • 2002 senesinde, Güney Kore-Japonya Dünya Kupasında, altın top sahibi Oliver Kahn ‘a verilmiştir. Ronalda ise gümüş topa sahip olurken, Hong Myung – Bo Bronz Top sahibi olmuştur.
  • 1998 yılında ise Fransa Dünya Kupasında, altın top Brezilyalı Romano’ya verilmiştir. Robergo Baggio Gümüş Top almıştır. Bronz ise Hristo Stoiçkov’a verişmiştir.

Temel olarak yakın geçmiş adına aktarılabilecek Dünya Kupası altın top ödülleri bu şekildedir. Ayrıca bronz ile gümüş top alan oyuncularında değerli olarak görüldüğünü söylemekte yarar vardır. Fakat ne yazık ki Türkiye’den oyuncularımız böyle bir ödül almamışlardır. Yine de temennimiz Dünya Kupası 2018 yılında Rusya’nın ev sahipliğini yapacak olan karşılaşma için, bu tür ödülleri almak olacaktır. Her bir ödül için önemli değerlendirmeler yapılmakta ve dönemin etkili oyuncuları en iyi ödüllere layık görülmektedirler. Özelikle de 2014 senesinde Messi’nin Altın Top ödülü alması da çok konuşulmuş ve oyuncunun adını tarihe yazılmasına etken olmuştur.

Dünya Kupası Diğer Ödülleri

Dünya Kupası altın top ödüllerinin yanı sıra, bir takım ödüllerde bu turnuvanın gerekliliği olarak sağlanır. Altın Ayakkabı / Yaşin Ödülü / En İyi Genç Oyuncu / Turnuva Takımı / Centilmenlik Ödülü bunlara örnektir.