Dünya Kupası Unutulmaz Golleri

1986 yılında ortaya koyulan performans ve Tanrı’nın eli sayesinde Arjantin karşısında öne geçmeyi başardı. Meksika’da düzenlenen turnuva 1986 yılının en çok ilgi gören, dikkat çeken müsabakalarından birine ev sahipliği yaptı. Dünya Kupası maçlarının en çok konuşulanı olarak Arjantin – İngiltere maçı gösterilebilir. Brezilya, Uruguay ve İtalya’nın oynadığı müsabakalarda atılan goller de tarihin baştan yazılmasına neden oldu. Bu yazımızda Dünya Kupası Unutulmaz Golleri sizler için derledik.

1986 Arjantin İngiltere Maçı

İlk golün Tanrı’nın eli olarak tanımlanması nedeniyle çok büyük problemlerle karşılaşılan Dünya Kupası müsabakası Tunuslu hakemin hatası nedeniyle Arjantin lehine sonuçlandı. Golden sonra aradan daha dört dakika geçmiş olmasına rağmen Maradona tekrar sahneye çıktı ve attığı inanılmaz golle, takımına galibiyeti getiren isim oldu. Karşılaşmada İngiltere’den Gary Lineker de ağları sarstı fakat yeterli olmadı.

1950 Brezilya Uruguay Maçı

1950 yılındaki Dünya Kupası bünyesinde gerçekleştirilen karşılaşma sayesinde hiçbir takımın küçümsenmemesi gerektiği bir kez daha anlaşılmış oldu. 1950 yılında özellikle Brezilya için tura yeterli olan golün 47. Dakikada Ademir tarafından atılmasıyla birlikte taraftarlar artık şampiyonluğa kesin gözüyle bakıyorlardı.

Üzerinden çok geçmemişti ki, 65. Dakikada Sciaffino’nun golü tüm seyircileri susturdu. Normal sürede maçın bitimine 11 dakika kala yapılan hamleyle birlikte Uruguay Ghiggia sayesinde 2-1 öne geçti ve kalan dakikalarda şampiyonluğa yakın taraf Uruguay olarak kaldı. Brezilya’da ikinci kez Dünya şampiyonu olan Uruguay’ın yıldızı Ademir 9 golle gol kralı olmayı başardı.

1982 İtalya Brezilya Maçı

1982 yılında İtalya tarafından ortaya koyulan performans sayesinde özellikle Dünya kupası müsabakaları arasında en çekişmeli maçlardan biri olan bu karşılaşmada özel durumlar oluşmuştur. Bu karşılaşma öncesinde golü bulunmayan Rossi’nin daha 5. Attığı golle birlikte takımı 1 – 0 öne geçmişti. Karşılaşmanın henüz 12. Dakikasında beraberliği getiren golü atmayı başardı.

İkinci yarıda skorun değişeceği düşülüyordu fakat 25. Dakikada Rossi tekrar sahneye çıktı ve takımını 2 – 1 öne geçirdi. Özellikle ikinci yarıda baskılı oynamaya başlayan İtalya’nın inanılmaz oyuncusu Rossi, 68. Dakikada tekrar gol attı ve takımını 3 golle yarı finale taşıdı.